
Becherovka City arba Karlovy Vary, oras, saulė ir vanduo!
Karlovy Varai tikriausiai yra antras geriausiai žinomas Čekijos miestas po Prahos. Šio kurorto vardas, iš gelmių trykštantys gydomieji vandenys ir gydyklos, puikiai žinomi ne tik Čekijoje, bet ir už jos ribų! Miestelis žinomas dar dėl Becherovka žolelių likerio gamybos ir muziejaus, čia įsikūrusio stiklo fabriko Moser, o kinomanus džiugina vykstančiais žymiais filmų festivaliais!
Iš kur atsirado pavadinimas Karlovy Vary? Vary verčiant iš čekų kalbos reiškia verdantys vandenys, o Karlovy – dėl to jog miestelį įkūrė žymusis Čekijos valdovas Karlas IV. Apie gydomąsias vietos vandens savybes buvo žinoma jau seniai, bet būtent Karlas IV, išsigydęs kovų žaizdas ir pats įsitikinęs, jog vanduo turi stebuklingų savybių, nusprendė čia įkurti “kurortą”. Šiandien tai daugiau nei 90 viešbučių, 26 parkai, ir dvylika trykštančių įvairios sudėties mineralinio vandens šaltinių. Įvairiais laikotarpiais čia poilsiavo ir gerino savo sveikatą carai, imperatoriai, rašytojai, dalininkai, kompozitoriai ir daugelis kitų. Žymiausi lankytojai įamžinti paminkluose, kai kuriems atminti skirtos lentelės namų fasaduose.
Pirmas susipažinimas su Karlovy Vary, įsikūrusiu vaizdingame slėnyje, Tepla ir Ohre upių santakoje, truko vos kelias valandas, ir taip labai patiko, jog atvykau ir antrą kartą. Iš tikrųjų miestelis nuo pat pirmų akimirkų sutinka jaukia atmosfera, rodos, lyg ore tvyrotų kažkokios raminančios medžiagos, poilsiautojai su puodeliais neskubėdami žingsniuoja nuo vienos kolonados prie kitos. Einant palei Teplos upę pirmiausia Dvoržako sode pamatome tarsi ažūrinę Geležinę arba Sodo kolonadą, kurioje buriuojasi norintys atsigerti vandens iš gyvatės šaltinio, pažymėto 12 numeriu. Balandį parke žydi magnolijos – pasakiška!
Už kampo rasime Svoboda (Laisvės) šaltinį, lankytojai gali čia ateiti pailsėti. Bevaikštant kartais net kyla jausmas, jog esi nebe XXI amžiuje.
Keliaujant toliau yra viena gražiausių ir gerai atpažįstamų, bei labiausiai fotografuojamų – Mlynska (Malūno) kolonada. Kolonada buvo pastatyta 1871-1881 metais ir čia galima rasti net penkis mineralinio vandens šaltinius. Prie vieno iš jų XVIII amžiuje vyko gydytojų susibūrimai, o vienas iš gydytojų – Davidas Becher pareiškė, jog vanduo turi būti geriamas prie šaltinių, ir geriausiai saulės patekėjimo ir nusileidimo metu. Viršutinę terasą puošia 12 skulptūrų, simbolizuojančias 12 mėnesių. Iš terasos atsiveria nuostabios panoramos, įvertinkite patys!
Klasikinės Karlovy Vary nuotraukos – Mlynska kolonados perspektyvos.



Žingsniuojant dar toliau atrasime Turgaus arba kitaip medinę kolonadą. Ji buvo statoma kaip laikina – bet dar kartą pasitvirtino, jog nėra nieko labiau nuolatinio nei tai kas laikina 🙂 Žinoma, Turgaus kolonada nuolat restauruojama ir atnaujinama, bet savo išvaizdos nekeičia daugiau nei 100 metų. Čia rasime žymiausią šaltinį “Karl VI”, manoma, jog būtent šio šaltinio vandeniu Karlas IV gydė kovų metu patirtus sužeidimus.
Pakilus už Turgaus kolonados esančiais laiptais įrengta Karališkoji kolonada. Vaizdas nuo kolonados į miesto panoramą.
Ant laiptų esanti skulptūra – Šaltinių siela, šaltinių saugotojas, arba dar vadinama “Diena ir naktis”.
Kitoje pusėje rasime iš 2000 metrų trykštantį geizerį, kuris anksčiau buvo Geizerio kolonadoje, bet nuo 2016 metų perkeltas į lauką, kad džiugintų lankytojus. Geizerio šaltinį romantiškai dar vadina pulsuojančia Karlovy Vary širdimi! O Geizerio kolonadoje veikia dar keli ne tokie veržlūs skirtingos temperatūros šaltiniai.
Apžiūrėjus visas kolonadas ir paragavus vandens bent iš pusės šaltinių – galima leistis į pasivaikščiojimą poilsiniais takais – jų čia ne vienas ir ne du – skirtingo ilgio, persipinantys tarpusavyje, ir slepiantys įvairias paslaptis. Iš anksto buvau numačiusi, jog aplankysiu kelis objektus, tik jei būčiau žinojusi, jog atstuuumai per Google maps neatrodo tokie dideli kol nepradedi visko lankyti 🙂 bet iš suplanuotų vietų spėjau palyginti Vilniaus Trys Kryžius ir esančius Karlovy Vary! Jų atsiradimo istorija susijusi su katalikybės grįžimu į šias teritorijas XVII amžiuje. Kita legenda byloja apie nukankintus tris brolius – vis dėlto panašumų yra! Štai kaip kadaise galėjo atrodyti ir mūsų Vilniaus Kryžiai!
Šalia taip pat yra apžvalgos aikštelė, nuo kurios miestelis matosi lyg ant delno. Kitoje pusėje, ant aukšto kalvos matomas dar vienas žymus apžvalgos bokštas “Diana”, kuriame, žinoma, taip pat apsilankiau!
Pakilimas į 560 metrų virš jūros lygio Dianos apžvalgos bokštą galimas dviem būdais – pėsčiomis, arba to paties pavadinimo funikulieriumi (taikomas apie 2 eur mokestis). Kadangi bekeliaujant susidraugavau su dar vienu solo keliautoju ir neturėdami daug laiko – pakilome funikulieriumi. Bendražygis palyginęs Samaros miestą su daugiau nei milijonu gyventojų, Karlovy Vary pavadino idilišku kaimeliu, o man jis taip ir liko jaukus ir pasakiškas, užburiantis savo atmosfera.
Nuo bokšto giedrą dieną galima pamatyti net Vokietijos žemes.
Pasimėgavę įstabiomis panoramomis, nuo Draugystės kalno iki pusės nusileidome funikulieriumi, o kitą pusę kelio žygiavome miško takais. Negalėjau praleisti progos pamatyti Kamžiko! Tai vienas iš Karlovy Vary simbolių – ant uolos esantis elnias. Pasak legendos būtent nuo čia žymiosios medžioklės metu nušoko elnias, o iš paskos Karlo IV skalikas, kuris įkritęs į verdantį vandenį ne tik nenusiplikė, bet jo žaizdos kaip tik užgijo. Tada ir buvo atrasti gydomieji šaltiniai.
Keliaujant žemyn atsiveria vis naujos miestelio panoramos!
Grįžome į miestelį, klaidžiojome Karlovy Vary gatvėmis ir buvo taip smagu ant kiekvieno kampo atrasti puikią architektūrą ir gražius užkampius!
Vienas žymiausių miestelio viešbučių, kuriame lankėsi daugybė žymių žmonių. Viešbutyje buvu apsistojusios tokios įžymybės kaip Johanas Wolfgangas Gėtė, Johanas Sebastianas Bachas ir Ričardas Wagneris. Čia taip pat buvo filmuojamos filmo apie Jamesą Bondą scenos.
Teplos upė.
Karlovy Vary pagrindinis teatras.
Dažniausiai tokie paminklai kituose miestuose buvo statomi maro aukoms atminti, tačiau Karlovy Vary šis obeliskas buvo pastatytas kaip tik pamonėti, jog miestelį maro epidemija aplenkė, ir nei vienas gyventojas nemirė nuo šios pražutingos ligos.
Lankydamiesi Karlovy Vary nepraleiskite progos apsilankyti Jano Becherio muziejuje, kuriame ne tik papasakos įdomybių apie šio gėrimo istoriją, bet ir leis paragauti kelių jo rūšių. Vaistažolių ir mineralinio vandens pagrindu gaminama trauktinė pirmiausia buvo pristatoma kaip vaistas virškinimo trakto sutrikimams gydyti. Likeris gaminamas iš unikalios žolelių ir prieskonių sudėties, kurios paslaptis žinoma tik gamyklos direktoriui ir vyriausiajam technologui. (Nuotrauka skolinta).
Apie 15 kilometrų nuo Karlovy Vary yra miestelis pilnas paslapčių ir įdomybių – Loket.
Čia nerasime stebuklingų šaltinių, bet pilį, kurioje glūdi daugybė paslapčių – tai tikrai! Gaila, jog tuomet nebuvo vedamos ekskursijos su gidu, bet buvo įdomu viską apžiūrėti savarankiškai.
Kokia gi pilis be drakono! Susipažikite – tai Šarkanas, bet jis nėra blogietis – nuo senų laikų Loket miestelio šeimininkės ateina pas drakoną dėl ugnies, kuria vėliau užkuria krosnis.
Štai taip atrodo sumažinta pilies kopija:
Vidiniame kieme rasime mistišką pilies lobio saugotoją Gottsteiną. Bet nelieskite jo lazdos – kitaip pritrauksite nelaimę. Geriau paglostykite jam smakrą – jam tai labai patinka ir tai tikrai pritrauks sėkmę!
Viena iš ekspozicijos dalių – karinė amunicija. Eksponuojami istoriniai ginklai – šaltieji ir šaunamieji, šalmai bei skydai, tai pat meniškai nupiešti taikiniai.
Vienoje iš salių galima rasti meno dirbinių iš porceliano ir stiklo kolekcijas . Ekponuojami tikrai labai gražūs ir autentiški XIX ir XX amžiaus dirbiniai, bei šiuolaikiniai Moser stiklo fabriko gaminiai.
Galiausiai nusileidau į požemius – čia sklindantys nejaukūs garsai išduoda, jog čia buvo įsikūręs kalėjimas. Galima tik užjausti tuos nelaimėlius, kurie patyrė viduramžių kankinimus ant savo odos.
Strakakalas – gauruotas vyrukas vienoje rankoje nešiojantis knygą, kitoje – šukas. Jis vaikšto po pilį ir ieško nesusišukavusių lankytojų, ypatingai vaikų. Radęs – jis pirmiausia duoda į kailį su knyga ir vėliau sušukuoja! Pasak legendos jis tai daro tam, kad visi rūpintųsi savo išvaizdą.
Keli užburiantys pilies vaizdai nuo upės kranto!
Dar viena ypatinga vieta prie Karlovy Vary yra ištisus metus veikiantis Kalėdų muziejus. Buvo smagu ir neįprasta vėlyvojo pavasario laikotarpiu čia lankytis, tuomet tikriausiai buvau vienintėle lankytoja 😀 Muziejuje tikrai tvyro Kalėdinė dvasia – papuoštos eglės aplinkui, dekoracijos ir žaisliukų kompozicijos, groja Kalėdinė muzika, jaučiamas ir meduolių kvapas. Fantastika!
Kita muziejaus kompozicija – meškiukai. Daugybė meškiukų. Pilnos lentynos meškiukų! O rūsyje įrengta, kiek nostalgiška, senų eglės žaisliukų ekspozicija. Būtinai rekomenduoju apsilankyti!

Pabaigai norėčiau pasakyti, jog tai užburiantis savo atmosfera miestelis. Jei tik pasitaikys proga – negalvodami keliaukite ir aplankykite. Karlovy Vary tikrai jus sužavės savo architektūra, gamta ir panoramomis nuo apžvalgos aikštelių. Jei nusibos klaidžioti miestelio gatvėmis – galėsite pasivaikščioti miške. Juk tiek daug įdomių dalykų, istorijų ir legendų gali atskleisti šis miestelis!
Becherovka Diana Gydyklos Kalėdų muziejus Kamzik Karlovy Vary Kolonada Loket Mineraliniai šaltiniai Trys Kryžiai
Leave a Reply Cancel reply
Sveiki!
Esu Elvyra, smagu, kad užsukai 🙂 Kodėl Kamtoreikia? Atsakymas paprastas – Tamkadbūtų!
Mėgstu keliauti ir iš naujo atrasti naujas ir jau lankytas vietas, tyrinėti turistų neišmindytus takus, stebėtis gamtos kampeliais ir mėgautis
akimirka!
Kamtoreikia kuriu tam, kad pasidalinčiau išvykų prisiminimais ir patyrimais, ir norėčiau, kad ir tu rastum čia kažką įdomaus ir/ar dar neatrasto sau!